Generatyvinis menas.Bartošo Polonskio interaktyvūs žaidimai

Pabandysiu apžvelgti  generatyvinę kūrybą. Su šia problema susiduria kūrėjai,kuriuos gyvenimo tempas verčia kurti taip sparčiai, kaip anksčiau dirbdavo tik genijai. Idėjos vaizdingai vizualizuojamos įvairiausiomis programomis,žmonės, ieško būdų kaip atlikti darbų dalį ar net visą darbą automatizuotai.Tai siejama ir su kūrybiniu procesu, kur svarbu ar tam tikrą idėją realizuos tas, kuris tai sugalvojo, ar kitas asmuo, kokias savybes turės naudojamos priemonės ir galų gale,kokias fizines savybes ir patirtį valdyti tam instrumentui turės pats idėjos generuotojas. Mes esame tokios būtybės,kurios nuolat generuoja idėjas ir, jei autorius teigia, jog remiasi jau egzistuojančiom arba jo paties sukurtom sistemom, kurios nulemia galutinį rezultatą tai reiškia, kad idėja jau sugeneruota.

Generatyvinis menas yra kūrybos metodas, kuris plėtojamas be konkrečios motyvacijos ar ideologijos.Tiesą sakant, generatyviųjų metodų naudojimas gali iš vis nieko bendro neturėti su kūrinio turiniu. Pavyzdžiui, kinematografai gali nuspręsti naudoti generatyvius metodus vaizdui sintetinti tiesiog paprasčiausiais ekonominiais sumetimais. Iš kitos pusės, taip pat yra tokių menininkų, kurių darbuose beveik nebelieka ribos tarp minėtojo metodo ir darbo turinio. Pastarieji yra generatyvieji menininkai tyrinėjantys sistemas savo pačių labui.

 Generatyvusis menas greičiau nurodo meno kūrimo būdą, negu meno stilių. Kaip pavyzdį reiktų turėti omeny Harold’ą Cohen’ą, kuris kuria programinę įrangą, kuri savarankiškai modeliuoja stilizuotus reprezentacinius darbus. Šis menas yra ideologiškai neutralus. Tai tiesiog kūrimo būdas, čia dailininkai neturi jokių iš anksto nuspręstų turinio apribojimų.

Bartošo Polonskio interaktyvūs žaidimai

Bartošas Polonskis yra medijų generatorius.  Truputis istorijos – jo magistro baigiamasis darbas Vilniaus dailės akademijoje buvo skaitmeninis ‘veidrodis’ – interfeisas Simas, atkartojantis žiūrovo judesius. Bartošas stažavosi Austrijoje, Lince kasmetiniame skaitmeninių menų festivalyje Ars Electronica, Lenkijoje Poznanės dailės akademijoje ir kūrybinėse dirbtuvėse Varšuvoje, o šiuo metu dėsto  VTDK vaizdo kompoziciją. Bartošas per nuorodas, programas ir video Uroborui pasakoja apie processing programavimo kalbą ir generatyvinį meną.

Ką dabar darai?

Printus.


Bartošas parodė kaip tokie pasidaro. Viskas prasideda nuo mažo kvadratuko, kurį daugini, sukioji, tampai paprasčiausiomis komandomis. Programa vadinasi StructureSynth, gali atsisiųsti ir žaisti visi.

eziukas

Kas yra procesingas, kaip tu jį paprastam žmogui paaiškintum?

Processingas yra programavimo kalba, skirta kurti menui.

O ką bendro su tuo turi generatyvinis menas?

Tai čia tas pats. Generatyvinis menas būna kai kompui parašai kokias nors instrukcijas ir jis pagal jas tau augina vizualines formas kažkokias. Arba garso. Pagal… nežinau, genetines formules kažkokias, pagal l-sistemas, žinai, kai iš vieno išauga du, iš tų dviejų dar du ir taip toliau iki begalybės.

O tinka processingas ne tik menui, o dar kažkam?

Jo, tinka. Gali rašyti bet ką.


Arduino yra mikroprocesorius, skirtas įvairiems menininkams kurti interaktyvius objektus ir aplinkas. Veikia midi kontrolerio principu – iš išorės paimtus parametrus (garso, šviesos, smūgių, etc) paverčia įsakymu. Prietaisą galima atsisiųsti arba susikonstruoti pačiam.2832160

Čia buvo režisieriaus Grzegorz Jarzyna spektaklis, kurį darėm, Pasolinio “Teoremą” apie tokį menininką. Jis bando įvairias meno šakas, kol atsiranda dykumoj, tada jį ištinka kažkoks praregėjimas, tai mes jį taip vizualizavom, bet šitas video yra iš bandymo. Judesio trackeris yra processingas, bet tie grafiniai dalykėliai yra generatyviniai.
O čia interakcija tokia2832061

Atsimenu buvo tavo tas tavo video su tušinuku ir kamuoliukais.

Jo, tik čia tiksliau.

O čia šešėlis viską valdo?

Na, jei esi arti prie ekrano, tai, galima sakyti, ranka beveik.
Vietoj šito geltono turėtų būti ranka:2763640

O dabar naujuose skaitmeniniuose fotoaparatuose būna veido trackeris, apveda veidą ekranėlyje raudonu kvadratu – tai irgi processingas?
Jo, čia tas pats yra. Nu kaip, ta pati technologija, bet nebūtinai su processingu rašyta. Tiksliau, tikrai ne su processingu, nežinau su kuo, bet principas iš ten paimtas. Turiu fotiką, kuris reaguoja į tavo veidą ir fotografuoja tik tada, kai nusišypsai.

Šitą su ugnim mačiau youtube. Čia tavo?2488728

Jo mano. Čia darėm per vėlines. sugalvojom sužinoję, krikščionių kultūroje Šventos Dvasios apsireiškimą simbolizuoja liepsna virš galvos, tai padarėm tokį bajerį, kad kai prieini prie ekrano, jis rodo tavo galvą su liepsna virš jos.

O lasertaginimas?2472861

Ai, čia tokia programa, kurią parsisiunčiau.

Vadinasi, bet kas gali ją atsisiųsti, prisijungti prie projektoriaus ir žaisti?

Jo. O kaip tau šitie printai atrodo?
dscn1505

Gražu, įdomu. Atrodo, kad tokį padaryti labai sudėtinga, o iš tiesų jį sugeneruoti labai paprasta, nereikia piešti mokėti ir panašiai.
Man atrodo, gali juos irgi daryti generatyviai. Tarkim, nufotkini fotkę, tavo padaryta programa pasiima iš jos parametrus – spalvų, techninės informacijos ar pavadinimo ir juos panaudoja tokiam sugeneruoti. Ar iš orų prognozės.

A, jo, gera idėja, tai ir padarysiu. Žinai Pure Data?

Ne.

Čia su Pure Data vizualinio programavimo kalba sukurta audio programa “M2” (nauja “Mondrian” versija). Tampai šitus taškiukus ir kuriasi garsas. Čia generatyvinis jau.

modrian2

O šitą su šviesa Varšuvoje darei? Čia pats padarei?

Čia sugeneravau patį trackinimą, bet grafinę išvaizdą pasiskolinau iš Flight404.

Vadinasi, jei nori suprogramuoti ką nors panašaus, turi sukurti sistemą, o po to dar išspręsti jos grafinį pavidalą?

Jo, čia jei nori nuo-iki.

O pats processingas yra truputį atviro kodo?

Ne truputį, o visiškai atviras. Galvoju, kaip čia paprastai tą processingą paaiškiti. Pavyzdžiui, viskas juda link to, kad jei nori parašyti knygą, tai sėdi prie Word’o ir parašai. Viskas juda link paprasto programavimo. Jis geras tuom, kad jo sintaksė leidžia tau koncentruotis ties savo idėja, o ne blaškytis tarp kodo.

Paimta iš:http://www.uroboras.lt/2009/05/07/bartoso-polonskio-interaktyvus-zaidimai/

Reklama

Parašykite komentarą

Įveskite savo duomenis žemiau arba prisijunkite per socialinį tinklą:

WordPress.com Logo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo WordPress.com paskyra. Atsijungti / Keisti )

Twitter picture

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Twitter paskyra. Atsijungti / Keisti )

Facebook photo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Facebook paskyra. Atsijungti / Keisti )

Google+ photo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Google+ paskyra. Atsijungti / Keisti )

Connecting to %s