GRAFIKOS EKSPERIMENTAI

 

 

Skaitmeninis menas, pasaulyje imtas vystyti paskutiniais praėjusio amžiaus dešimtmečiais, Lietuvoje tik dabar žengia pirmuosius žingsnius. Nuo 2000-ųjų jis vis dažniau pasirodo parodų salėse.

Kompiuterinės technologijos dažnai derinamos su tradicinių meno šakų (tapybos, fotografijos, videomeno, grafikos) specifine raiška, taip praplečiant pastarųjų meninės raiškos galimybes ir ištrinant ribas tarp skirtingų meno šakų.

Kompiuteris menininkui tampa pagalbine priemone, siekiant atskleisti savo idėjas, praturtinti darbų plastinę kalbą.

Vienas iš skaitmeninės grafikos Lietuvoje pionierių – Marius Danys, grafikas ir tapytojas, neseniai atradęs skaitmeninių technologijų teikiamas galimybes. Jis ne tik pats kuria, bet ir kuruoja skaitmeninės grafikos parodas ir taip populiarina šį, kol kas ne itin paplitusį, kūrybos būdą.

M. Danio darbų pagrindas – tradicinių meno šakų ir skaitmeninių technologijų sintezė. Jo paveiksluose fotografijos ar pastelės darbai dėl manipuliacijos skaitmeninėmis technologijomis įgauna naujų atspalvių ir netikėtų prasmių.

Kompiuterinių efektų ir tradicinių raiškos priemonių santykis M. Danio grafikoje įvairuoja: nuo aiškiai vyraujančios tradicinės meninės kalbos iki tokių darbų, kur skaitmeninė raiška kone visiškai paslepia tradicinio meno pėdsakus. Tačiau, bet kokiu atveju, rezultatas – harmoningas dviejų raiškos būdų bendradarbiavimas.

Pagrindinis M. Danio darbų objektas – moters kūnas, užfiksuotas fotografijoje, arba tapyti moterų aktai. Kompiuterinės grafikos galimybės leidžia dailininkui paversti realius pavidalus į sunkiai nusakomus atvaizdus.

Moters kūnas skaidomas į fragmentus, todėl netenka įprastos visumos įspūdžio. Tačiau jis vis vien yra atpažįstamas: iš moters kūno paimama ar paryškinama tai, kas „daro moterį moterimi“ – kojos, krūtinė, lūpos, klubai. Moteris kaip visuma išreiškiama per tam tikrą simbolį, moteriškumo ženklą. Ji ir reali, apčiuopiama, bet kartu ir nereali, nepasiduodanti pažinimui, tarsi balansuojanti tarp realaus pasaulio ir fantazijų sferos.

Dailininkas apgyvendina moterį savo sapnuose, realiam objektui suteikdamas nerealių, tikrovėje neįmanomų savybių. Kūnai skaidosi ir jungiasi, persišviečia, perdengia vienas kitą, netenka kontūrų ir vėl juos įgyja. Taip objektyvi tikrovė virsta subjektyvia fantazija. Tačiau ši fantazija yra nesunkiai iššifruojama dėl ženkliškų detalių, ir vieno žmogaus patyrimas tampa kito žmogaus patyrimu.

Pats skaitmeninės grafikos polinkis keisti, deformuoti realius pavidalus ir perkurti tikrovę stiprina sapno ir fantazijos įspūdį M. Danio darbuose. Ryškios spalvos, netaisyklingos dėmės, tai lengvai banguojančios, tai aštriai lūžtančios linijos ir paveikslo paviršių lyg vandenį sudrumsčiantys raibuliai – visa tai panardina pavidalus į sapno atmosferą. Kai kuriuose darbuose objektas dar matosi, o kituose – paslėptas po efektais, kartu su jais tankiai suaustas į linijų ir dėmių audinį. Ryškūs ir dinamiški M. Danio darbai yra labai įtaigūs ir iškart įtraukia – ilgėliau žiūrint atrandami vis nauji niuansai.

Vis didėjantis menininkų, kuriančių kompiuterinę grafiką, skaičius leidžia manyti, kad ateityje šis kūrybos būdas Lietuvoje populiarės ir įgis stiprias pozicijas greta kitų dailės rūšių. Mariaus Danio kūryba – tvirtas žingsnis platesnio skaitmeninio meno pripažinimo link.

   

 

 

//

Reklama

6 komentarai “GRAFIKOS EKSPERIMENTAI

  1. Taip,darbai grazus, malonus akiai… smagu zinoti ir tai,kad Lietuvoje populiareja nauja kurybines plastikos israiska. Taciau ar ji neatrodo salta?
    Viliuosi, kad kompiuterijos menas neuzgos tradiciniu kurybos budu 🙂

  2. Man tai viskas čia taip gražu, labai šilti darbai, kad ir pc pagalba sukurti. Kažkodėl man neišeina šių darbelių padidinti, ir turbūt jie taip maloniai atrodo, nes neseniai vienoje galerijoje mačiau panašių į šiuos tapybos darbų parodą 🙂

Parašykite komentarą

Įveskite savo duomenis žemiau arba prisijunkite per socialinį tinklą:

WordPress.com Logo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo WordPress.com paskyra. Atsijungti /  Keisti )

Google+ photo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Google+ paskyra. Atsijungti /  Keisti )

Twitter picture

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Twitter paskyra. Atsijungti /  Keisti )

Facebook photo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Facebook paskyra. Atsijungti /  Keisti )

w

Connecting to %s